Miej miłosierdzie dla nas…

W kończącym się właśnie Roku Jubileuszowym Miłosierdzia papież Franciszek, w ramach tzw. „piątków miłosierdzia, podczas których spotykał się z różnymi grupami ludzi żyjących w trudnej moralnie sytuacji – np. z narkomanami i prostytutkami – spotkał się także z siedmioma księżmi, którzy odeszli z kapłaństwa i członkami ich rodzin. Poniżej znajdziecie filmik z tego niecodziennego wydarzenia – które, rzecz dziwna, prawie zupełnie przemilczały nasze media.

O ile mi wiadomo, coś podobnego zdarzyło się oficjalnie po raz pierwszy w historii Kościoła – jeśli o czymś nie wiem, poprawcie mnie, proszę.Papież argumentował, że pragnął spotkać się z tymi, którzy z powodu swego wyboru są często odrzucani przez własne rodziny i wspólnoty kościelne.

I choć niektórzy, także spośród „eksów” , zżymają się na takie postawienie sprawy – postawienie byłych księży i ich rodzin w jednym szeregu z takimi kategoriami grzeszników, jak narkomani i prostytutki – my jednak mamy bardzo głęboką świadomość tego, że jesteśmy grzesznikami, potrzebującymi Bożego miłosierdzia tak samo jak tamci. W niczym nie czujemy się od nich „lepsi.”  Dlatego cieszymy się bardzo z tego symbolicznego gestu „przygarnięcia” takich rodzin jak nasza przez papieża. Taki gest miłosierdzia nam przypomina, że pomimo naszej obiektywnie grzesznej sytuacji nie jesteśmy wcale ekskomunikowani, i że papież stale pamięta i o takich osobach żyjących gdzieś  „na obrzeżach” Kościoła, jak my. To dla nas bardzo ważne. Jest to dla mnie ogromnym pocieszeniem.  I… Bogu niech będą dzięki za to! I za Franciszka też, choć nad jego głową stale zbierają się chmury potępień ze strony tych, którzy chcieliby – w tym wypadku jak najbardziej dosłownie – „być świętsi od papieża” – i którzy sądzą, że jego współczucie dla grzeszników powinno mieć w każdym razie jakieś „przyzwoite granice.”

 

4 odpowiedzi do “Miej miłosierdzie dla nas…”

  1. O spotkaniu papieża z rodzinami byłych księży informowały zarówno media katolickie, jak i świeckie (m.i.n. “Rzeczpospolita”, “Wprost”, “Newsweek”). Lista gazet i portali jest tak długa, że zamiast je wyliczać, zalączam link z wyszukiwarki.
    https://www.google.com/search?q=franciszek+spotkanie+z+bylymi+ksiezmi&ie=utf-8&oe=utf-8
    Dziwi mnie tylko, że dotąd “słusznym” komentarzem nie uraczył czytelników i widzów dyżurny inkwizytor RP, red. Tomasz Terlikowski. Ale może coś przeoczyłam.

    1. Myślę, że red.Terlikowski-któremu zresztą winna jestem wdzięczność za okazaną mi kiedyś pomoc – jest obecnie zbyt zajęty rozważaniami, czy należy już złożyć papieża z urzędu (a na jego miejsce powołać np.kard.Burke’a…☺)-żeby się zajmować pomniejszymi poczynaniami tego „szalonego Argentyńczyka.”

  2. Cześć Albo, pozdrawiam jak zwykle. Również się ucieszyłem na wieść o tym. I może to lepiej, że niektórzy się powstrzymali od swoich wypocin na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *