Wakacyjna biblioteczka żony eksa.

1

Co robię, kiedy nie ma mnie w Sieci? Jeśli akurat nie tłumaczę, ani nie zajmuję się dzieckiem, to najpewniej czytam. A co czytam? Ano, między innymi…

„Kantyczkę dla Leibowitza” Waltera Millera Jr. i „Katolików” Briana Moore’a, obydwie z Frondowej serii „Powieści z krzyżykiem.” Są to, że się tak wyrażę, dwie alternatywne wizje przyszłości. W pierwszej, po nuklearnej zagładzie świata, to Kościół przejmuje znowu (jak w „wiekach ciemnych” po upadku Cesarstwa Rzymskiego) rolę depozytariusza ocalałych resztek cywilizacji. Wspaniała książka, która pokazuje, że tak naprawdę historia NIE JEST nauczycielką życia, bo wszystko się powtarza (spokojnie – oświeceniowy bunt przeciwko Kościołowi także:)), a ludzie (jak ćmy) pędzą ku swemu przeznaczeniu. W drugiej natomiast, która pokazuje kościelne aggiornamento widziane oczyma tradycjonalisty (i z tego powodu była dla mnie nieco irytująca – przykro mi, ale nie wierzę, że tylko łacina zbawi świat:)), padają ważkie pytania o to, czy można ocalić jakiekolwiek niezmienne wartości w szybko zmieniającym się świecie. Odpowiedź, jaką daje Moore, wydaje się pesymistyczna, lecz nie pozbawiona nadziei.

„Ducha” Mary Roach (do tej samej serii należą jeszcze: „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków” oraz „Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu.”, które mam zamiar przeczytać w późniejszym terminie). Książka nosi podtytuł: „Nauka na tropie życia pozagrobowego” – i zgodnie z tym autorka stara się naukowo przeanalizować takie fenomeny jak reinkarnacja, seanse spirytystyczne czy też doświadczenia towarzyszące śmierci klinicznej. A że jest to przy tym pozycja pozbawiona „demaskatorskiego” tonu naśladowców Dawkinsa, nie pozbawiona za to humoru, gwarantuję, że przeczytają ją z przyjemnością zarówno wierzący, jak i „niedowiarkowie.”

„Uwięzioną w Teheranie” Mariny Nemat. Jest to obraz rewolucji islamskiej w Iranie, widziany oczyma młodziutkiej dziewczyny, w dodatku chrześcijanki. Autorka bez ogródek przedstawia swoje więzienne przeżycia (przeplatane wspomnieniami) i skomplikowane relacje łączące ją z jednym ze strażników, który stał się zarówno jej oprawcą, jak i wybawicielem. Do przeczytania i przemyślenia zwłaszcza dla tych, którzy tak łatwo szermują hasłami, zgodnie z którymi Polska to „drugi Iran.”

„Księdza Rafała” Macieja Grabskiego (tom drugi nosi tytuł: „Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy.”). Kościół w Polsce – jaki jest, każdy widzi. Ale czy aby na pewno? W świetnych powieściach Grabskiego znajdziemy od metra karierowiczów w sutannach, księży alkoholików, pobożnych milicjantów i dewotki, trudniące się dla rozrywki pisaniem anonimów do kurii – a także bardzo niezwykłego biskupa, który potrafi czytać po hebrajsku. Smakowite!

…i wiele innych rzeczy. Ciąg dalszy zapewne nastąpi. Pozdrawiam wakacyjnie.

Jeden z moich pobożnych przyjaciół zapytał mnie niedawno, jakie efekty przynosi moje „szukanie Boga w książkach.” Szczerze mówiąc, nie wiem. Ale wciąż próbuję…:)

blog_ii_564575_4042888_tr_ksiazka_krzyz

A oto kolejna fotograficzna impresja mojego P. na zadany temat. 🙂  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *