RADIO MARYJA: co urzekło nasze babcie?

Wydaje mi się, że Radio Maryja po prostu genialnie „trafia” w potrzeby duchowe, intelektualne i emocjonalne pewnej grupy starszych ludzi, zwłaszcza tych, dla których świat współczesny jest zbyt prędki i przerażający.

 

A więc mogą np. usłyszeć tam stanowcze NIE dla wszelkich nowinek, nawet w Kościele (typu: wspólnoty). Sama także kiedyś słyszałam, jak ktoś na antenie RM udowadniał, że komputer to ni mniej ni więcej tylko…narzędzie szatana, bo jego „liczba” (nie mam pojęcia jak to wyliczono) wynosi 666.

 

Słuchacze otrzymują jasny, prosty, klarowny przekaz, czarno-biały obraz świata, jakiego potrzebują. Modlitwę, jaką znają z dzieciństwa. Muzykę, która jest „pobożna” lub którą pamiętają z czasów młodości (przede wszystkim po polsku). A przy tym ciągle im się powtarza, że są potrzebni, ważni, że ojciec dyrektor ich kocha… Mają również poczucie współuczestnictwa, przynależności do czegoś wielkiego i ważnego.

 

To wcale nie przypadek, że „grupy wsparcia” dla RM nazwano właśnie „rodziną…”

 

Myślę, że inne stacje (także katolickie) skierowane głównie do ludzi młodych, zaniedbały te potrzeby seniorów. A to otworzyło o. Rydzykowi szerokie pole do manipulacji.

 

Niestety zdarza się również celowe okłamywanie – choć nie potrafię powiedzieć jak często (nie jestem stałą słuchaczką tej rozgłośni, stanowczo wolę Radio Józef!)  Przykład? To ciągłe straszenie słuchaczy, że Radio Maryja jest zewsząd zagrożone, że bez pomocy (zwłaszcza finansowej!) słuchających grozi mu upadek…

 

To jest co najmniej nieuczciwe, ponieważ wiadomo skądinąd, że Radio zgromadziło już takie fundusze, że stać je co najmniej na kilka lat spokojnego nadawania – a słuchać go można dosłownie wszędzie. Kiedy złamała mi się antena od radia, jedyne, co było w nim słychać to właśnie rozgłośnia o. Rydzyka. Niechże więc ten światowy kapłan nie mówi w kółko, że jest prześladowany…bo to po prostu nieprawda.

 

Księdzu kłamać nie uchodzi… 😉

 

 

37 odpowiedzi na “RADIO MARYJA: co urzekło nasze babcie?”

 1. Witaj Albo! Przypadkiem tutaj trafiłam i postanowiłam zabrać głos w sprawie Radia Maryja. Nie zgadzam się z Tobą w niektórych kwestiach. Po pierwsze uległaś propagandzie, że RM słuchają tylko staruszkowie (już w samym tytule to widać). Jestem młodą osobą, a sama chętnie słucham tego Radia. Owszem, jest tutaj modlitwa, jest katecheza, łagodna muzyka ale jest też mnóstwo wypowiedzi na życiowe tematy, komentarzy aktualnych wydarzeń w naszym państwie, felietonów udzielanych przez osoby wykształcone i znające się na rzeczy. A więc poziomu dyskusji oraz zasobu mocnych argumentów na dany temat Radio Maryja powstydzić się nie musi. Czyli wniosek taki, że Radio Maryja nie jest skierowane tylko dla staruszków, ale i dla młodych małżeństw, młodzieży, patriotów pragnących poznać PRAWDĘ, której nie usłyszą na tvn24 czy polsacie. Każdy może znaleźć w tej rozgłośni coś dla siebie. A co do Ojca Dyrektora, poproszę o jakieś dowody na Twoje pomówienie, że kłamie. Bo ja nie zauważyłam; a czy to źle, że prosi o ofiary na RM? Przecież RM nie utrzymuje się z reklam ani abonamentu tak jak inne stacje. Jeśli ktoś nie chce, nie wysyła pieniędzy, nikt go szczuł za to nie będzie, ale jeśli ktoś ceni rozgłośnię Ojca Rydzyka, dlaczego nie mógłby wysłać raz na jakiś czas parę złotych? A co do tego, że sygnał ma mocny – nieprawda. U nas np. sygnał jest bardzo 'delikatny’ i wystarczy milimetr drgnąć pokrętłem, a już pojawiają się zakłócenia. Tak że nie jest tak różowo pod tym względem jak mówisz. Dla mnie Radio Maryja ma wielką wartość i właśnie za to, że głosi prawdę, jest tak dyskryminowane i ośmieszane. Pozdrawiam.

  1. Jest przykro, że niby jesteś katoliczką, a takie brednie wypisujesz. Zgadzam się z poprzedniczka komentującą twój post. RM słucha dużo młodzieży, są rodziny młodych RM. Tak nie można. Ojciec Tadeusz Rydzyk jest wyjątkowym charyzmatykiem dlatego jest szczuty przez inne media i przceiwników, bo nie daja rady sprostać inteligencji Ojca i charyźmie. Kolejna sprawa media boją się, że jest radio i telewizja, która mówi bez ogródek prawdę. Można by było dużo tu podawać różnych przykładów. Wsłuchaj się dobrze w to radio, i wtedy pisz.

   1. Oj, siostro, siostro…I znowu ten język…”Szczucie przez inne media”, powiada siostra? A kiedy to słuchacze RM rozmawiali przyjaźnie z innymi mediami? Media nie mogą sprostać inteligencji o. Dyrektora? A czy on sam uważa cały świat zewnętrzny za godny swojej wyjątkowej osoby? Kiedy ostatnio udzielił wywiadu dziennikarzowi z „nieswoich” mediów, nawet katolickich? Toż to typowy „syndrom oblężonej twierdzy”: cały świat jest zły, cały Kościół błądzi, tylko Radio, Radio jest dobre…

   2. No są też podwórkowe kółka różańcowe pod auspicjami RM. Zaraza rozprzestrzenia się szybko, módlmy się by nas nie dosięgła siostro!

    1. Tak, a wiesz dlaczego? Ze względu na psychiczne podobieństwa pomiędzy dziećmi a osobami starszymi – jednymi i drugimi łatwiej jest manipulować…Podobno najbardziej bezwzględne bywają dzieci-żołnierze.Ks. Twardowski nie bez racji napisął, że „Starzy – to dzieci, które za szybko urosły.” Zawsze było mi szczerze żal Magdy Buczek, która, mimo swojej choroby, nie jest już przecież dzieckiem, tylko młodą kobietą – a jednak wszyscy w RM wolą ją traktować ciągle jak małą dziewczynkę… Wiesz, kiedy miałam kilkanaście ze wzruszeniem czytałam o małej Madzi, która tak dzielnie zmaga się z cierpieniem – ale minęło tyle lat i „Madzia” nie stała się Magdaleną… Nie pozwolono jej na to.

     1. Przyszłam jeszcze raz, bo głupio mi się zrobiło, po tym co wczoraj napisałam. Za ostro to poszło, sama się dziwię, czemu skrót RM wywołuje we mnie tyle złości? Dzięki, że podeszłaś do tego spokojnie. I myślę, że masz rację- dzieci są podatne na wszelkie wpływy i dlatego uważam, że podwórkowe kółka powinno się…. no najłagodniej mówiąc rozwiązać, żeby z tych dzieci nie powyrastały zastępy nieporadnych życiowo dorosłych. Dorosłość to taki czas kiedy człowiek widzi swoje miejsce wśród innych. Zarówno przynależność, jak i odrębność i już nie daje sobą kierować. A starość to powrót do dzieciństwa. Starego człowieka znów łatwo nabrać, ale to już czyste okrucieństwo. PS. Przez RM omal nie rozpadła się moja rodzina, więc teraz traktuję je jak zarazę i ostrzegam kogo mogę.

     2. Stawiam tezę: jeśli w rodzinie jest gorliwy wyznawca o.Rydzyka, całkowicie zaślepiony jego propagandą, ( np. babcia lub dziadek), to pokolenie wnuków będzie indyferentne religijnie ( w najlepszym przypadku).

     3. Coś w tym jest – bo natura (ludzka także) nie znosi skrajności; aczkolwiek rodzice P. chętnie słuchają RM – a ja bym nie chciała, żeby nasz syn był obojętny religijnie…:)

   3. Prawdą w Radiu Maryja jest to co o.Rydzyk za prawdę uważa. Na tym polega cała propaganda pozareligijna tam uprawiana. Jak komuś odpowiada, jego problem……

   4. Z tą „inteligencją ” o. Rydzyka to bym nie przesadzał, jest dość infantylny. Natomiast co do przebiegłości,chytrości i zdolności manipulacyjnych to … chylę czoła.

   5. Ale ale, siostro, wystarczy wejsc na you tube i wpisac „radio maryja” lub „ojciec rydzyk”. Napatrzylam sie tam, jak pobozni katolicy, sluchacze radia maryja i czlonkowie”rodziny radia maryja” odnosza sie do przedstawicieli innych mediow, jak swiatobliwe panie i panowie,ktorzy przyjechali na Jasna Gore modlic sie, rzucaja sie z lapami na kamery innych stacji i jakich pieknych wyzwisk i inwektyw uzywaja… W sumie mogloby to byc nawet smieszne, gdyby nie bylo takie… smutne.Wiec niech siostra nie przesadza, bo wole byc taka katoliczka jak Alba – a’propos, rowniez jestem zona bylego ksiedza – rozsadna i trzezwa, nie przyjmujaca bez krytycyzmu wszystkiego, co sie jej podaje na tacy, niz fanatyczna czlonkinia tej – niestety – wielkiej „rodziny”…Pozdrawiam

    1. No, właśnie, Olu – moja mama, kiedy to ogląda, zawsze mnie pyta, skąd w tych starszych ludziach aż tyle nienawiści…A ja nie bardzo wiem, co mam jej na to odpowiedzieć…Jezus z pewnością tak nie postępował.

 2. Obserwując przepychankę o RM zauważyłem kilka zarzutów m.in., że księża w tym radiu okłamują, wyzyskują biedne staruszki. że są one ubezwłasnowolnione, zrobiono im pranie mózgu itp. Co do większości zarzutów zazwyczaj poruszany jest wątek finansowy. Dlaczego cicho jest o niebotycznych wręcz podatkach które są ściągane m.in od tych biednych babć. (Może poza panem Cejrowskim i panem Mikke, którzy ten temat poruszają) Dlaczego nikt nie przejmuje się tym, że własne dzieci oddają swoich rodziców do domów opieki społecznej często pod przymusem, zamiast odpłacić rodzicom za wychowanie opiekując się nimi na starość… przykłady można jeszcze mnożyć. wydaje mi się, że cały problem RM polega na tym że jest to stacja niepoprawna politycznie a oprócz tego skupia wokół siebie dosyć dużą grupę ludzi, co może być niewygodne dla elit rządzących. Jeśli nie byli by niewygodni w jakim celu przejmowano by się starszymi ludźmi skoro jak nadmieniłem wcześniej zaniedbywane są ich tak naprawdę o wiele większe potrzeby. przewidując pytania odpowiadam: osobiście słucham eski rock i nie mam nic do owsiaka ponieważ jeśli przez jego zbiórkę uratowane zostało choć jedno życie to tego są warte każde pieniądze ponieważ życie ludzkie jest bezcenne…

  1. To oczywiście prawda, co piszesz o podatkach – zawsze uważałam, że ludzie starzy, ubodzy, itp. nie powinni w ogóle ich płacić. Ale z faktu, że „wyzyskuje” ich własne państwo, a politycy czasem okłamują, nie wynika jeszcze wcale, że o. Rydzyk tego TAKŻE nie robi, prawda? Wydaje mi się raczej, że on wykorzystuje te fakty, aby tym bardziej pogłębić w nich poczucie krzywdy i zagrożenia…Chciałabym się mylić…

   1. Dla polityka jest ważniejszy własny wizerunek niż prawda, pozatym żyjemy w czasach gdzie propagowany jest relatywizm ( każdy ma własną prawde, nie ma prawdy obiektywnej) więc o prawde, jakiej pojęcie wynieśliśmy z domu jest naprawde trudno. To czy pan Rydzyk okłamuje wiemy głównie z powiedzmy „wolnych” mediów, które choćby twierdziły że kupił sobie Maybaha ( najbardziej luksusowy i bardzo drogi samochód) co okazało się nieprawdą, pozatym skoro jest takim przestępcą dlaczego go nie zamkną ewentualnie nie wejdą z nim w otwartą konfrontacje tylko zachodzą go ogródkiem i „podszczypują” różnymi sensacjami na jego temat. Jeśli chodzi o to że okłamuje ludzi, na podstawie doniesień medialnych nie możemy o kimś powiedzieć na 100% że kłamie czy mówi prawde ponieważ jest to przekaz który mógł być w pewien sposób zmanipulowany. a co do wyłudzania, czy ktokolwiek odniósł by jakieś konsekwencje nie wpłacając składki na to radio? a czy odnosimy konsekwencje jeśli nie zapłacimy podatku? No i nie traktujmy starszych ludzi jak bezmuzgie roboty które nie potrafią podjąć racjonalnej decyzji.

 3. Dla mnie RM to coś naturalnego jak powietrze do oddychania. Założyciel to gość z charyzmą i mój charakter – wyprzedza swoją epokę. Jak go wyrzucą drzwiami to wejdzie oknem – uparty i konsekwentny. Takim ludziom stawia się pomniki a o średniakach nikt za 100 lat nie będzie pamiętał. zabrakło by miejsca na blogu ile cennych porad wyniosłem z RM i jak wpłynęły na moje życie rodzinne (czyli gdzie znaleźć żonę, z którą się nie rozwiedziemy) i zawodowe (podejmowanie niepopularnych decyzji, które po czasie przynoszą dochody, chociaż nieto było intencją).

  1. Ojciec Rydzyk to zupełnie nie mój „charyzmat” – i niech tam sobie będzie nawet i świętym (wielu świętych z przeszłości miało przedziwne poglądy i wcale nie „sympatyczny” charakter) – ale ja wierzę w Kościół „katolicki” czyli POWSZECHNY, a to oznacza, że jest w nim miejsce i dla takich, jak on i dla takich, jak ja. A co mam najbardziej za złe zwolennikom RM, to, że tak często głoszą, że tylko oni są „Prawdziwym Kościołem.” No, i ten antysemityzm…i obrzucanie wszystkich przeciwników epitetami, z których „żydzi” i „masoni” to jeszcze najłagodniejsze – innych Onet mi nie przepuści. 🙂 Jezus Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ tak nie postępował. Ani Maryja. Ps. A wiesz, że międzynarodowa wspólnota Radia Maria, z którego o. Tadeusz zaczerpnął nazwę i podstawowy pomysł rozgłośni, modli się stale o powrót toruńskiego radia „do korzeni”?

 4. Króluj Nam Chryste ! Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich,którzy słuchają Radia Maria, albo nie,jeszcze raz serdeczne pozdrowienia.!A teraz komentarz ,Co się tyczy słuchania Radia Maria !pragnę się przedstawić ,nazywam się Mikler Paweł ,jestem z Cieszyńskiego i nie jestem Katolikiem ,ponieważ tutaj w Cieszyńskim są też luteranie i ja jestem,jeden z nich ,A Radia Maria słucham 10= lat ,i twierdzę ,że jest to jedyne radio które Głosi ,prawdę i jedynie Prawdę jak co do Wiary .to głosi prawdę o Chrystusie ,i o Bogu ,po drugie ,co się tyczy dzienników ,wiadomości to według mnie jest jedyne Na Świecie co Głosi Prawdę i demaskuje wszystkie inne rozgłośnie ,na całym Świecie i tylko Radio Maria bierze w obronę Ludzi chorych ,Biednych,samotnych,bez robotnych ,i emerytów.Dzięki Wam Ojcowie i dzięki Ojcowi Dyrektorowi Ry…Z Poważaniem 22-Maja-2009r Mikler Paweł.

   1. Pozdrawiam !Króluj Nam Chryste !Pragnę odpowiedzieć Alba dzięki za przeczytanie !to raz ,Proszę sobie porównać ,wszystkie wypowiedzi ,w każdym programie ,w radiu .w telewizji,na każdym programie kłamstwa,reklamy ,oszustwa ,biznes ,a w Dziennikach mijają się z rzeczywistością bardzo dobrze im idzie ,w krytykowaniu Wiary w Jezusa i Boga ,w Śmietnikach ,grzebią biedni Ludzie ,głodowe renty i nie które emerytury ,Młode dziewczyny zmusza sie do sprzedawania swoich dział .A Radio Maria demaskuje wszystkie te świństwa ,reszta milczy ,protestanci też milczą ,a wiem co piszę .To że Radio Maria o tym wszystkim mówi i bardzo dobrze i nawraca ze złej drogi na dobrą ,róbcie wszyscy co Głosi Radio Maria a biedzie wszystko ok.Z Poważaniem 24-maja -2009 r Modlimy się za wszystkich ,PAMIĘTAJ !! Te Babcie się modlą za Ciebie!!

    1. Wiem, że się modlą i nie mam nic przciwko temu – wiele z tych „babć z Radia Maryja” to naprawdę skromne i pobożne osoby, którym ja do pięt nie dorastam. Ale to nie zmienia faktu, że – podobnie jak te „inne media”, które krytykujesz – także Radio przedstawia niezupełnie prawdziwy obraz świata, tyle tylko, że jest on zafałszowany „w inną stronę.” Ps. Nie wiem, czy wiesz, ale katolicy z Radio Maria Internationale wciąż modlą się o to, by o. Rydzyk wrócił na łono ich organizacji – ponieważ i oni uważają, że stworzył wokół siebie własną „sektę” i właściwie nie ma prawa do używania tej nazwy…

    2. Nie sądzę by o. Rydzyk był zwolennikiem protestantyzmu. Twój entuzjazm wygląda jak „pocałunek śmierci” dla o.Rydzyka

     1. Nie byłabym taka pewna, Marku – jest taki dawny uczeń o. Rydzyka, Paweł Chojecki… Już dawno odszedł od KK i założył własną wspólnotę…Inny z jego dawnych podopiecznych to Jerzy Wenderlich, obecnie w SLD. 🙂 Pewne tendencje separatystyczne są bardzo wyraźne również w RM.

 5. Króluj Nam Chryste !!Ciekawa rzecz ,że wszystkie media ,dzienniki ani słowa o Jasnej Górze w Częstochowie ,aż dopiero po 3 -dniach opamiętali ,się i hura na Ojca Rydzyka ,że obraził Mnicha czarnej karnacji ,nawet Pan Minister się wypowiada ,jako specjalista od prawa karnego i cywilnego ,brawo ,Ale jak Premier Tusk .obraził wszystkich Katolików w Polsce ,i na całym świecie ,ośmieszając Moherowe Berety,to ani słówkiem ,żadna Rozgłośnia się nie odezwała ,Brawo Panie Premierze ?Z Poważaniem ,Pozdrawiam wszystkich specjalnie Panią Alba .16-lipca-2009r

 6. My wszyscy Polacy powinni się modlić ,za Radio Maria to jest cud 21 – pierwszego wieku ,reszta to śmietniki komunistyczne ,no może nie wszystkie Z Głębokimi ukłonami dla wszystkich tego Bloga ,Osobne Ukłony dla Pani Alby !11sierpnia 2009r Szarek S …!

   1. Króluj nam Chryste ! Pozdrawiam wszystkich,ale się działo w Toruniu jak Radio obchodziło 18-rocznice swego nadawania w Eterze ,Ludzi co nie miara i to różnego wieku , różnego intelektu ,to widać jak Duch Boży działa i dobrze,ponieważ Polska Ojczyzna Nasza ,zatraciła , Bóg Honor Ojczyzna .Z Poważaniem .Mikler Paweł

 7. Z wielką radością Składam Pani Alba Serdeczne życzenia Świąteczne Oraz Szczęśliwego Nowego Roku ,do życzeń pragnę też dołączyć wszystkich piszących ,i czytających Pani Blog ,wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2010 r z Panem Bogiem ,

 8. Z wielką radością Składam Pani Alba Serdeczne życzenia Świąteczne Oraz Szczęśliwego Nowego Roku ,do życzeń pragnę też dołączyć wszystkich piszących ,i czytających Pani Blog ,wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2010 r z Panem Bogiem ,

 9. Marta ty jesteś zaślepiona to przecież największy oszust na świecie i ma się za duchownego. Rozpustnik, ty nie wierzysz w pana Boga lecz w tego obłudnika. Opamiętaj się bo cię Pan Bóg ukarze. To jest człowiek dla którego Pan Bóg nie istnieje a jedynie dla niego istnieje kasa i na tym polega jego wiara, żeby jak najwięcej zdobył dla siebie kasy a potem niby w celach modlitewnych wyjeżdża z kochankami na zagraniczne wczasy.

  1. Nie wydaje mi się, by o. Rydzyk miał kochanki – niekiedy jednak można odnieść wrażenie, że jego wielką miłością jest właśnie „kasa”. A oprócz tego miłość wiernych… Czytałam biografię o. dyrektora, z której wynikało, że zawsze miał kompleksy na tle tego, że nie jest cenionym przez wszystkich duszpasterzem. Tworząc radio stworzył więc sobie środowisko ludzi uwielbiających go bezkrytycznie, ślepych i głuchych na jego błędy, grzechy i niedociągnięcia…

 10. Nie wydaje Ci się by miał kochanki? A może ma kochanków? To pasożyt, żerujący na naiwności i niewiedzy ludzi.Mam nadzieję, że doczeka się godnej jego podstępnej i chorej gry, kary.Biedaczek, propagujący nienawiść do wszystkiego i wszystkich, którzy nie dają mu kasy na jego sadystyczne, niedorozwinięte i tępe ekscesy.Powinien zostać publicznie powieszony za jaja, dla przykładu, jak nie należy postępować.

  1. A Twój wpis pozostawiam jedynie jako przykład tego, jak nie należy się wyrażać – nawet o tych, z którymi się nie zgadzamy. 🙂

 11. Zgadzam się z trzema wypowiedziami poniżej.Moja córka mieszkająca w USA, która ma wyższe wykształcenie zdobyte jeszcze w Polsce, nie chodzi do kościoła i nie zawarła jak dotąd ślubu kościelnego, nad czym boleję, i mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni, słucha dosyć systematycznie Radia Maryja ze względu na ciekawe audycje, oczywiście wybrane. Chyba nie dałaby się przekonać, że to radio jest tylko dla starszych osób.

  1. Wiesz, co, Iwono – myślę, że rzecz nie w tym, czego się słucha (co się ogląda lub czyta) lecz czy człowiek potrafi zachować wobec tego zdrowy krytycyzm. Dopóki tak jest (jak u Twojej córki) – nawet RM można słuchać „bezpiecznie.” Moja Babcia niedługo przed śmiercią też słuchała niektórych audycji, ale zachowała dystans wobec niektórych poglądów.

 12. Króluj Nam Chryste ! Przede wszystkim ,bardzo serdecznie pragnę pozdrowić wszystkich piszących, i czytających ten Blog Pani Alba . Ponadto żeby dyskutować,na temat Radia Maria ,to trzeba go słuchać co najmniej parę miesięcy,i dowiedzieć się jakie Autorytety są tam zapraszane pózniej można coś krytykować ,kończę ponieważ jestem bardzo chory na kręgosłup przepraszam za błędy, i styl pisania ,jeszcze raz przepraszam jak kogoś uraziłem i czy obraziłem .Z Poważaniem i Z Panem Bogiem -Szczęść – Boże Wam wszystkim Błogosławionej nocy życzę .Paweł Mikler .z Cieszyńskiego .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *