Przestępca mimo woli.

Czekałam na niego. I żeby nieco popędzić zbyt wolno upływający czas, weszłam na jeden z „wap-czatów” w moim telefonie. Nie powinnam była tego robić nigdy.

 

Otóż, gdy tylko weszłam, moją uwagę zwrócił mężczyzna, który twierdził, że jest mu bardzo smutno. Ponieważ zaś z natury jestem współczująca, zaczęłam się z miejsca dopytywać, co się stało. I dowiedziałam się, że facet jest policjantem, który niedawno utracił bliską sobie osobę – a wraz z nią i sens życia. Zaczęłam go więc pocieszać jak umiałam, na co on, ni stąd ni zowąd, zaczął mi deklarować ogniste uczucia (wszystko pod hasłem „bo tylko Ty jedna mnie rozumiesz!”), po czym dał mi swój numer telefonu, coraz bardziej histerycznie domagając się także mojego (jest zastrzeżony).  Zadzwoniłam więc pod podany numer i kontynuowałam działalność psychologiczną, jednak facet był coraz bardziej rozedrgany, mówił nieskładnie, bełkotał. Wreszcie stwierdził, że i tak jest już na wszystko „za późno” ponieważ właśnie podciął sobie żyły. Po czym przestał odpowiadać na moje telefony.

 

Śmiertelnie przerażona, nie wiedząc, czy „pacjent” uległ mojej perswazji i zadzwonił po lekarza, albo czy to wszystko nie jest tylko jakimś makabrycznym „żartem” i wygłupem szaleńca, zadzwoniłam na policję, opowiedziałam o całym zajściu i podałam znane mi dane faceta. Naiwnie sądziłam przy tym, że na tym mój udział w całej sprawie się skończy. Myliłam się. On się dopiero zaczął.

 

W ciągu kolejnych godzin dwa razy przesłuchiwali mnie „smutni panowie”, przy czym drugi raz w towarzystwie mizernego osobnika, który jako żywo wyglądał na policyjnego psychologa. Jestem przekonana, że władza w ten sposób sprawdzała MOJĄ poczytalność – tak jakbym to JA próbowała się pozbawić życia.

 

Przeżyłam również niebotyczną awanturę ze strony moich współlokatorek pod hasłem „policję do domu spowadzasz!”, a na dźwięk dzwonka do drzwi po prostu martwiałam ze strachu.

 

I tej goryczy nie jest w stanie mi osłodzić fakt, że ostatecznie „mój nieboszczyk” znalazł się bezpiecznie w szpitalu. Nigdy nie miałam specjalnej ochoty zostać „bohaterką” ale w tamtej sytuacji wydawało mi się, że robię po prostu to, co należy (tak na wszelki wypadek).

 

Teraz jednak zastanowię się dobrze trzy razy, zanim zechcę udzielić jakiejkolwiek pomocy komuś poznanemu w Internecie. A Wy – co byście zrobili na moim miejscu?

3 odpowiedzi na “Przestępca mimo woli.”

  1. Według mnie dobrze postąpiłaś. Lubisz pomagać jeśli potrafisz, więc nic dziwnego że się starałaś – co jest złego w pomaganiu innym? A gdybyś nie postarała się zrobić tego co mogłaś to potem miałabyś wyrzuty sumienia, że mogłaś uratować człowieka, a tego nie zrobiłaś. Inna sprawa, że naraziłaś się na pewne przykrości, ale na to nic nie poradzisz. Co ja bym zrobił na Twoim miejscu? Hmm… na pewno bym nie zadzwonił. A gdyby ktoś wspomniał o myślach samobójczych… no cóż, to jego sprawa, każdy podejmuje własne wybory. Przedstawiłbym mój punkt widzenia i tyle – nie będę przecież za nikogo decydował, czy ma żyć, czy nie.Pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Nie zdecydowałam za niego, niemniej (jako niedoszłej samobójczyni) wydaje mi się, że nikt nie powinien być sam z takimi myślami. I nie sądzę także, aby ktokolwiek w sposób zupełnie wolny podejmował decyzję o odebraniu sobie życia. Jest to raczej taki moment, kiedy człowiekowi WYDAJE SIĘ że jest to jedyne możliwe rozwiązanie.Ważne jest, aby mu wówczas powiedzieć, że to nieprawda. Mnie tak powiedział pewien mądry i dobry kapłan – i dzięki temu żyję. Pomagając zatem tamtemu człowiekowi miałam wrażenie, że spłacam jakiś dług.

  2. Jak przystało na idealistkę, naiwną zresztą wielce …postąpiłabym podobnie:).
    Ach, ci faceci; jak oni szybko potrafią zakochać się przez internet, a potem równie łatwo złamać nam serce:).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *